Лікувальна робота

Кафедра дитячих хвороб з дитячою хірургією (завідувач кафедри – проф., д. мед. наук Боярчук Оксана Романівна) розміщена на базі лікувально-діагностичного закладу третинного рівня – Тернопільської дитячої обласної клінічної лікарні, розгорнутої на 405 ліжок. У лікарні функціонує 13 стаціонарних відділень, медико-генетична консультація, центр медичної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи. Клінічною базою курсу дитячої хірургії є хірургічне відділення Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні з загальним ліжковим фондом на 60 хірургічних ліжок.

Колектив кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією

На кафедрі працює 23 викладачі, які проводять лікувальну роботу. Вищу категорію зі спеціальності «Педіатрія» мають 15 викладачів, 1 викладач – зі спеціальності «Дитяча хірургія», 1 – «Дитяча травматологія і ортопедія». Щодня протягом тижня завідувач кафедри професор Боярчук О.Р. проводить консультативні обходи на базі ТОДКЛ у відділеннях інтенсивної терапії, інфекційно-діагностичному, пуль монологічному, ІІ і І педіатричних. Обходи, клінічні розбори, консультування пацієнтів у спеціалізованих відділеннях лікарні та амбулаторний прийом хворих відбувається згідно затверджених графіків. Під час обходів і клінічних розборів оглянуто у 2017 р. 10141 хворий у порівнянні із 2016 р. – 9353 пацієнта, проконсультовано у стаціонарних відділеннях ТОДКЛ у 2016 р. 6874 хворих, у 2017 р. - 6559 дітей, амбулаторно проконсультовано у 2016 р. 4031 дитина, у 2017 р. - 5628 дітей. Курація і консультування хворих викладачами кафедри проводиться у І і ІІ педіатричному, пульмонологічному, інфекційно-діагностичному, хірургічному відділеннях ТОДКЛ, а також доцентом Сагаль І.Р. – на базі Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні у педіатрії № 1 та у дитячій поліклініці ТМДКЛ. Всі викладачі, що курують хворих і консультують у спеціалізованих відділеннях ТОДКЛ, мають також вузькі спеціальності, що відповідають профілям відділень, а саме: Боярчук О.Р. – з дитячої кардіоревматології, доц. Воронцова Т.О., доц. Горішний І.М., доц. Шульгай О.М., доц. Кінаш М.І., ас. Глушко К.Т. – з дитячої гастроентерології, доц. Косовська Т.М., доц. Чорномидз І.Б. – з дитячої алергології та пульмонології, доц. Ярема Н.М. – з медичної генетики, доц. Кубей І.В. – з неонатології, доц. Мудрик У.М., доц. Волянська Л.А. – з дитячої інфекції. У 2016 р. працівниками кафедри проліковано 838 хворих, у 2017 р. – 792 хворих. Обсяг хірургічних втручань за участю працівників кафедри курсу дитячої хірургії склав у 2016 р. 223 операції, у 2017 р. – 201 оперативне втручання.

Обхід проф. Боярчук О.Р. в інфекційно-діагностичному відділенні

У складі мобільних лікарських консультативних бригад працівники кафедри протягом року проводять огляд дітей Тернопільської області. Відповідно до отриманого гранту від «Jeffrey Modell Foundation» проводяться виїзди в райони області з метою навчання лікарів та обстеження дітей для виявлення первинних імунодефіцитів. Під час даних оглядів у 2016 р. проконсультовано 1098 дітей, у 2017 р. – 1450 дітей.

Мобільна лікарсько-консультативна бригада на виїзді у cмт. Підволочиськ

Основними досягненнями кафедри з впровадження новітніх технологій в лікувально-діагностичний процес у 2017 р. є акти впровадження «Іноваційний підхід до комплексної діагностики атопічних дерматитів у дітей» та «Імуномодулюючий ефект специфічної імунотерапії в комплексному лікуванні дітей, хворих на атопічний дерматит» (автори – Федорців О.Є., Мочульська О.М.), а також патенти на корисну модель: «Спосіб діагностики атопічного дерматиту у дітей» (№116048UA, автори Мочульська О.М., Федорців О.Є.), «Спосіб лікування атопічного дерматиту у дітей» (№114941UA, автори Федорців О.Є., Мочульська О.М.). Крім того, викладачами курсу дитячої хірургії розроблено та впроваджено у практику ряд методик лікування, а саме: промежинна проктопластика при вроджених аномаліях прямої кишки та заднього проходу, комплексне лікування гемангіом з використанням інфрачервоної коагуляції, одномоментна пластика уретри при гіпоспадіях, низведення яєчка при крипторхізмі без суцільного розсікання передньої стінки пахвинного каналу (модифікація операції Шумахера).

Колектив кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією з 2009 року активно співпрацює з НВ ТОВ «Житомирбіопродукт». Ця співпраця представлена договором про виконання науково-технічних робіт «Дослідження ефективності спеціальних харчових продуктів для дієтичного харчування в комплексному лікуванні дітей з хронічною соматичною патологією», у якому рекомендації із застосування якісних інноваційних харчових продуктів спеціального дієтичного споживання та функціонального призначення з метою корекції харчування, їхнє дозування та тривалість застосування при різній соматичній патології надані колективом кафедри дитячих хвороб та дитячої хірургії. За результатами даної співпраці було зроблено впровадження «Використання функціональних харчових продуктів з рослинної сировини «Шрот насіння гарбуза, льону», «Олія чорного кмину, ліпофільний комплекс» при глистних інвазіях у дітей», «Використання функціональних харчових продуктів з рослинної сировини «Олія насіння вівса, ліпофільний комплекс», «Олія насіння амаранту, ліпофільний комплекс», «Шрот насіння льону» у дітей з хронічними захворюваннями травної системи (функціональні диспепсії, синдром подразливого кишечника, гастроезофагальна рефлюксна хвороба, хронічний гастродуоденіт)», «Використання харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання з рослинної сировини «Олія зародків пшениці», «Шрот плодів розторопші» у дітей з захворюваннями жовчовивідної системи».

Наукові напрямки роботи в майбутньому:

- розробка скринінгових методів ранньої діагностики первинних імунодефіцитів та інших орфанних захворювань у дітей;

- визначення недостатності та дефіциту вітаміну D і кальцію при різній патології у дітей;

- прогностичні критерії метаболічних порушень у дітей з соматичною патологією

- розробка технологiї виготовлення i застосування ксенодермотрансплантатiв у лiкуваннi обпечених хворих;

- застосування мініінвазивних методів хірургічного лікування в плановій та ургентній хірургії у дітей.

Лапароскопічна операційна у хірургічному відділі Тернопільської обласної дитячої лікарні - доценти кафедри Гощинський П. В. та Крицький І. О. приймають участь в операції