Лікувальна робота

Кафедра дитячих хвороб з дитячою хірургією (завідувач кафедри – професор, доктор медичних наук Боярчук Оксана Романівна) розміщена на базі лікувально-діагностичного закладу третинного рівня – Тернопільської дитячої обласної клінічної лікарні, розгорнутої на 405 ліжок (головний лікар – доктор медичних наук Корицький Г.І.). У лікарні функціонує 13 стаціонарних відділень, медико-генетична консультація, центр медичної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи. Клінічною базою курсу дитячої хірургії є хірургічне відділення Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні із загальним ліжковим фондом на 60 хірургічних ліжок. На кафедрі працює 25 викладачів, які проводять лікувальну роботу. Вищу категорію присвоєна 17 викладачам, з них зі спеціальності «Педіатрія» - 15, 1 викладач – зі спеціальності «Дитяча хірургія», 1 – «Дитяча травматологія і ортопедія». Щодня протягом тижня (згідно затвердженого головним лікарем ТОДКЛ графіку) завідувач кафедри професор Боярчук О.Р. проводить консультативні обходи на базі лікарні у відділеннях інтенсивної терапії, інфекційно-діагностичному, пульмонологічному, ІІ та І педіатричних. Обходи професорів і доцентів, клінічні розбори тематичних хворих, курація хворих, консультування пацієнтів у спеціалізованих відділеннях лікарні та амбулаторний (поліклінічний) прийом хворих відбуваються згідно затверджених адміністрацією лікарні графіків. Курація хворих викладачами кафедри проводиться у І і ІІ педіатричному, пульмонологічному, інфекційно-діагностичному, хірургічному відділеннях ТОДКЛ, а також доцентом Сагаль І.Р. – на базі Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні у педіатрії № 1 та у дитячій поліклініці ТМДКЛ. Викладачі, що курують хворих і консультують у спеціалізованих відділеннях ТОДКЛ, мають також вузькі спеціальності, що відповідають профілям відділень, а саме: проф. Боярчук О.Р. – з дитячої кардіоревматології, доц. Воронцова Т.О., доц. Горішний І.М., доц. Шульгай О.М., доц. Кінаш М.І., ас. Глушко К.Т. – з дитячої гастроентерології, доц. Косовська Т.М., доц. Чорномидз І.Б., доц. Левенець С.С. – з дитячої алергології, доц. Ярема Н.М. – з медичної генетики, доц. Кубей І.В. – з неонатології, доц. Мудрик У.М., доц. Волянська Л.А. – з дитячої інфекції, доц. Гаріян Т.В. – з імунології. Ас. Мочульська О.М у вересні-листопаді 2018 р. пройшла курси спеціалізації з дитячої дерматовенерології при Львівському національному медичному університеті ім. Д. Галицького. Стажування із поновленням сертифікатів з отриманих спеціальностей у 2018 р. прошли доц. Воронцова Т.О., доц. Кінаш М.І. (з дитячої гастроентерології) та доц. Мудрик У.М., доц. Волянська Л.А.(з дитячої інфекції) при Львівському національному медичному університеті ім. Д. Галицького.

Колектив кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, 2017 рік.

Під час обходів і клінічних розборів оглянуто у 2018 р. 10141 хворий у порівнянні із 2017 р. – 9353 пацієнта, проконсультовано у стаціонарних відділеннях ТОДКЛ у 2017 р. 6874 хворих, у 2018 р. - 6559 дітей, амбулаторно проконсультовано у 2017 р. 4031 дитина, у 2018 р. - 5628 дітей. У 2017 р. працівниками кафедри проліковано 838 хворих, у 2018 р. – 792 хворих.у 2018 р. – 907 хворих, проконсультовано у відділеннях лікарні відповідно 6559 та 5635 дітей. Обсяг хірургічних втручань за участю працівників кафедри курсу дитячої хірургії склав у 2017 р. 223 операції, у 2018 р. – 201 оперативне втручання.

Обхід проф. О. Р. Боярчук в інфекційно-діагностичному відділенні, 2018 рік.

У складі мобільних лікарських консультативних бригад працівники кафедри протягом року проводять огляд дітей Тернопільської області. Відповідно до отриманого гранту від «Jeffrey Modell Foundation» проводяться виїзди в райони області з метою навчання лікарів та обстеження дітей для виявлення первинних імунодефіцитів. Поза клінікою було проконсультовано у 2017 р. 3170 дітей, у 2018 р. – 2657 дітей.

Мобільна лікарсько-консультативна бригада на виїзді у cмт. Підволочиськ, 2017 рік.

Основними досягненнями кафедри з впровадження новітніх технологій в лікувально-діагностичний процес у 2017 р. є акти впровадження «Іноваційний підхід до комплексної діагностики атопічних дерматитів у дітей» та «Імуномодулюючий ефект специфічної імунотерапії в комплексному лікуванні дітей, хворих на атопічний дерматит» (автори – Федорців О.Є., Мочульська О.М.), а також патенти на корисну модель: «Спосіб діагностики атопічного дерматиту у дітей» (№116048UA, автори Мочульська О.М., Федорців О.Є.), «Спосіб лікування атопічного дерматиту у дітей» (№114941UA, автори Федорців О.Є., Мочульська О.М.). Крім того, викладачами курсу дитячої хірургії розроблено та впроваджено у практику ряд методик лікування, а саме: промежинна проктопластика при вроджених аномаліях прямої кишки та заднього проходу, комплексне лікування гемангіом з використанням інфрачервоної коагуляції, одномоментна пластика уретри при гіпоспадіях, низведення яєчка при крипторхізмі без суцільного розсікання передньої стінки пахвинного каналу (модифікація операції Шумахера).

Колектив кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією з 2009 року активно співпрацює з НВ ТОВ «Житомирбіопродукт». Ця співпраця представлена договором про виконання науково-технічних робіт «Дослідження ефективності спеціальних харчових продуктів для дієтичного харчування в комплексному лікуванні дітей з хронічною соматичною патологією», у якому рекомендації із застосування якісних інноваційних харчових продуктів спеціального дієтичного споживання та функціонального призначення з метою корекції харчування, їхнє дозування та тривалість застосування при різній соматичній патології надані колективом кафедри дитячих хвороб та дитячої хірургії. За результатами даної співпраці було зроблено впровадження «Використання функціональних харчових продуктів з рослинної сировини «Шрот насіння гарбуза, льону», «Олія чорного кмину, ліпофільний комплекс» при глистних інвазіях у дітей», «Використання функціональних харчових продуктів з рослинної сировини «Олія насіння вівса, ліпофільний комплекс», «Олія насіння амаранту, ліпофільний комплекс», «Шрот насіння льону» у дітей з хронічними захворюваннями травної системи (функціональні диспепсії, синдром подразливого кишечника, гастроезофагальна рефлюксна хвороба, хронічний гастродуоденіт)», «Використання харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання з рослинної сировини «Олія зародків пшениці», «Шрот плодів розторопші» у дітей з захворюваннями жовчовивідної системи».

Протягом 2018 року викладачами кафедри розроблено, впроваджено та за результатами нововведень випущено Укрпатентінформом 5 інформаційних листів: «Застосування ферментного препарату з метою ліквідації екзокринної недостатності підшлункової залози у дітей з ацетонемічним синдромом», «Застосування про біотичного препарату, що містить комбінацію штамів Bifidobacterium, Lactobacillus та Lactococcus для корекції мікробіоти у дітей», «Алгоритм діагностики та купування функціональних кишкових кольок у дітей раннього віку» (автори доц. Кінаш М.І., проф. Боярчук О.Р., ас. Глушко К.Т.); «Спосіб раннього виявлення недіагностованої недиференційованої дисплазії сполучної тканини у дітей» (автори доц. Шульгай О.М., к.м.н. Кабакова А.Б., доц. Воронцова Т.О., Клим Л.А.); «Застосування комплексу препаратів аргініну і бетаїну для нормалізації роботи печінки при лікуванні ацетонемічного синдрому у дітей» (автори доц. Шульгай О.М., к.м.н. Кабакова А.Б., Шульгай А.-М.А.). Працівники кафедри є організаторами та учасниками патанатомічних, клінічних конференцій у ТОДКЛ, переривчастих курсів для лікарів Тернопільської області, приймають активну участь у конгресах, симпозіумах і конференціях не лише в Україні, а й за її межами.

Наукові напрямки роботи в майбутньому:

- розробка скринінгових методів ранньої діагностики первинних імунодефіцитів та інших орфанних захворювань у дітей;

- визначення недостатності та дефіциту вітаміну D і кальцію при різній соматичній та інфекційній патології у дітей;

- сучасні підходи до діагностики і лікування дітей зі spina bifida;

- застосування та впровадження мініінвазивних методів хірургічного лікування в плановій та ургентній хірургії у дітей.

Лапароскопічна операційна у хірургічному відділі Тернопільської обласної дитячої лікарні - доценти кафедри П. В. Гощинський та І. О. Крицький приймають участь в операції, 2018 рік.